Śpiewamy piosenki patriotyczne

Pieśni patriotyczne zajmują szczególne miejsce w historii naszego narodu. Od wieków towarzyszyły żołnierzom i wszystkim Polakom w decydujących momentach dziejowych. Uczyły miłości do Ojczyzny, zagrzewały do boju, budziły optymizm i nadzieję, rozgrzewając serca Polaków w kraju i za granicą. Zawsze były obecne na kartach historii jako symbol siły narodu i głębokiej wiary w odrodzenie. W czasie pokoju przypominały zaś o bohaterskich czynach rodaków.
9 listopada po uroczystym apelu z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczniowie z klas I-VIII wzięli udział w prezentacji pieśni patriotycznych  “Pieśni z dróg do Niepodległej”. Była to piękna kontynuacja obchodów tego wyjątkowego święta. Mogliśmy usłyszeć znane i lubiane pieśni w wykonaniu poszczególnych klas.
I tak: klasy pierwsze zaśpiewały piosenkę pt. “Od morza aż do Tatr”, klasy drugie – “Przybyli ułani”, klasa trzecia zaprezentowała pieśń pt. “Pierwsza brygada”, klasy czwarte -“Wojenko, wojenko”, Piątoklasiści – “Piechotę”, klasy szóste wyśpiewały pieśń “Rozkwitały pąki białych róż”, klasy siódme -“O mój rozmarynie”, a najstarsi uczniowie odspiewali “Rotę”.
Koncert, który miał miejsce w naszej szkole, to nie tylko świetna lekcja śpiewu i historii, dostarczająca wszystkim obecnym wiele wzruszeń, ale przede wszystkim hołd złożony tym, którzy oddali swoje życie za to, byśmy dzisiaj mogli żyć w wolnej Polsce.

Oprac. T. Otulska