Szkoła Podstawowa nr 10 w Dębicy

Wkręć się w pomaganie

wkrec_sie_logo_kolor_1406101

Zbieraj plastikowe zakrętki

Nasza szkoła włączyła się w akcję zbierania plastikowych zakrętek.

 

Jakie zakrętki zbieramy?

Zbieramy wszystkie plastikowe zakrętki: z napojów, płynów do naczyń, do płukania, do prania, szamponów, dezodorantów oraz z kremów. Pamiętajcie, że im cięższa zakrętka, tym szybciej pomożemy potrzebującej osobie.

Krótka historia akcji

Wszystko rozpoczęło się w 2009 roku w czasie rekolekcji dla kapelanów ZHP w Toruniu. Akcją zainteresował się obecny na tych rekolekcjach  ks. Piotr Larysz, wikariusz parafii św. Barbary w Chorzowie i duszpasterz Harcerzy Archidiecezji Katowickiej. Po powrocie z rekolekcji ksiądz wraz z parafianami i harcerzami rozpoczął akcję zbierania kolorowych zakrętek.

Organizatorom udało się pomóc do tej pory Filipowi Jankowskiemu z Gdańska w zakupie sprzętu ortopedycznego. 7-letniemu Adrianowi z Chorzowa opłacono częściowo kosztowne leczenie i rehabilitację, a Joannie z Katowic  chorej na  mukowiscydozę udzielono wsparcia finansowego w z związku kosztownym leczeniem i przeszczepem płuc. Poprzez akcję organizatorzy pomogli  Sebastianowi z Chorzowa w zakupie wózka inwalidzkiego. Wsparto również misję o. Jana Kota  w Brazylii. Obecnie zakrętki zbierane są na rehabilitację 3-letniego Szymonka z Piekar Śląskich. Chłopiec urodził się z porażeniem mózgowym. Ma niedowład lewej strony ciała. Rodziców nie stać na kosztowną rehabilitację ich dziecka. Dzięki kilku tonom plastikowych nakrętek, które trzeba uzbierać prawdopodobnie Szymon będzie kiedyś mógł stanąć na nogach o własnych siłach.

Akcja jest prowadzona przez Duszpasterstwo Harcerzy Archidiecezji Katowickiej z księdzem podharcmistrzem  Piotrem Laryszem na czele. Zebrane przez nas zakrętki będą spakowane i przesłane do organizatorów akcji. Następnie zakrętki trafią do skupu, a dochód z ich sprzedaży przeznaczany zostanie na rehabilitację 3-letniego Szymonka z Piekar Śląskich.

I co dalej s plastikowym surowcem?

Zebrane zakrętki trafiają do firmy recyklingowej, gdzie przechodzą wtórną przeróbkę. W związku z tym, że nakrętki są zrobione z dwóch rodzajów plastików, które można mieszać ze sobą,  jest  z nich produkowany granulat, dzięki któremu inne firmy wytwarzają np. wiadra, grabie czy łopaty.

Dla każdej potrzebującej osoby trzeba zebrać kilka ton zakrętek. Aby zebrać 1 tonę plastikowego skarbu, należy przygotować do skupu około 60 worków po ziemniakach pełnych zakrętek.

Więcej informacji:
www.wkrec-sie.pl
www.facebook.com/wkrecsie
www.nk.pl/wkrec_sie

WKRĘĆ W POMAGANIE CAŁĄ SWOJĄ RODZINĘ  I ZNAJOMYCH

Zakrętki wsypujemy do kosza “piłki” przy sali gimnastycznej