Szkoła Podstawowa nr 10 w Dębicy

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dzień ten obchodzony jest corocznie 29 września, ustanowiony został z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Odnosi się on do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Jego głównym celem jest propagowanie czytelnictwa szczególnie wśród najmłodszych. Z tej okazji biblioteka szkolna, podobnie jak i w poprzednich latach, zorganizowała akcję „Starszy czyta młodszym”. Tego dnia starsi uczniowie naszej szkoły udali się z wizytą do młodszych klas i zaprezentowali im fragmenty znanych książek dla dzieci.

Grupa „0” wysłuchała zabawnych wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy w wykonaniu Karoliny Borowiec i Zuzanny Pędzik.

Klasy pierwsze poznały ludzika z plasteliny – Plastusia. Fragmenty książki Marii Kownackiej przedstawiły: Laura Sekuła, Maja Foryś, Kamila Dzięcioł, Zofia Knot.

Klasy drugie z napięciem wysłuchały wzruszającej opowieści Siergieja Michałkowa o poświęceniu i przyjaźni pt. „Nie płacz koziołku” czytanej przez: Amelię Kudłacz, Julię Pyskaty, Anielę Walczuch, Karola Serkisa, Emilię Cach, Maję Guziec.

Klasy trzecie poznały baśń Charles’a Perraulta pt. „Wróżki” w wykonaniu Jagody Kusibab, Natalii Skrodzkiej, Zofii Pawlus i Wiktorii Maziarki.

Koordynatorem akcji była p. Anna Skóra, bibliotekarka.

Dziękujemy uczniom, którzy aktywnie przyłączyli się do akcji głośnego czytania i zachęcamy również pozostałych do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez szkolną bibliotekę.

oprac. A. Skóra