Szkoła Podstawowa nr 10 w Dębicy

Dzień Języka Ojczystego

Dzień Języka Ojczystego to międzynarodowe święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Obchody tego święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego.

W naszej szkole w obchody Dnia Języka Ojczystego włączyli się uczniowie klas IV-VIII wraz z nauczycielkami języka polskiego. Dzień ten przebiegał pod znakiem „potyczek i zabawy” z językiem polskim. Uczniowie w czasie lekcji rozwiązywali m.in. quizy, rebusy, gimnastykowali języki, recytując „łamańce językowe”. Natomiast podczas przerw zmagali się z ortograficznymi zagadkami, za co otrzymywali „słodkie nagrody”.

Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

oprac. G. Popławska-Klich