Szkoła Podstawowa nr 10 w Dębicy

Światowy Dzień Braille’a

W dzień urodzin L.Braille – twórcy alfabetu dla niewidomych tj. 4 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Braille’a oddając mu tym samym hołd. Człowiek ten stracił wzrok w wieku 3 lat, a w wieku 16 lat zainspirowany systemem korespondencji używanym przez francuską armię, stworzył pismo dotykowe. Louis opracował także urządzenie, które miało za zadanie umożliwić porozumiewanie się za pomocą alfabetu, osób niewidomych z widzącymi. Według danych WHO, na całym świecie jest 39 milionów osób niewidomych, a 253 milionów ma schorzenia wzroku.[żródło]
Alfabetu Braille’a można nauczyć się w każdym wieku. W ramach projektu “Każdy inny – wszyscy równi” w naszej szkole zostały zorganizowane zajęcia dla uczniów. Dzieci mogły spróbować swoich sił w odczytywaniu słów za pomocą alfabetu Braill’a.