Szkoła Podstawowa nr 10 w Dębicy

Wycieczka klas 8 do Oświęcimia i Wadowic

12 października b.r. uczniowie klas ósmych wzięli udział w wycieczce do Muzeum Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau, byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. To miejsce upamiętniające mord na ludziach tam osadzonych. Szacuje się, że liczba uwiezionych wynosiła około 1,3 mln osób, zabitych natomiast 1,1 mln. Nazwy Auschwitz Birkenau to niemieckie odpowiedniki polskich: Oświęcim i Brzezinka.  Jest to jedyny obóz koncentracyjny, który znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. 

Wizyta w autentycznym Miejscu Pamięci była dla wszystkich uczestników wyjazdu unikatowym doświadczeniem edukacyjnym, niecodzienną lekcją historii oraz niezwykłym przeżyciem. Była również okazją do uświadomienia sobie niszczącej siły totalitaryzmu oraz budowania w sobie sprzeciwu wobec wszelkich przejawów nienawiści.

W drugiej części wycieczki udaliśmy się do rodzinnego miasta św. Jana Pawła II – do Wadowic. Głównym celem była wizyta w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Marii Panny z cudownym obrazem Matki Boskiej Nieustającej, w której Karol Wojtyła przyjmował chrzest i Komunię Świętą. Na koniec była możliwość zakupu słynnych kremówek papieskich oraz pamiątek.

Mimo towarzyszącemu nam cały dzień deszczu, wycieczkę należy zaliczyć do udanych. Była pełna zadumy i refleksji, ale nie brakowało także dobrego humoru(szczególnie w autokarze).

opracowała: Teresa Otulska