Konkurs Astronomiczny ASTROLABIUM

IV edycja ogólnopolskiego konkursu astronomicznego Astrolabium jest przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów w całej Polsce. Miejscem przeprowadzenia konkursu jest siedziba każdej zgłoszonej szkoły.

Rejestracja uczestników potrwa do marca 2017 roku.

Test konkursowy odbędzie się w kwietniu w siedzibie każdej zgłoszonej szkoły.

Koszt udziału w konkursie 8 zł

Info konkursuastrolabium
regulamin konkursu
Doświadczenia konkursowe dla klas I-III
Doświadczenia konkursowe dla klas IV-VI

Celem Konkursu jest propagowanie nauk ścisłych, a szczególnie  astronomii i badań kosmicznych, wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczestnictwo w konkursie pozwoli  pogłębić dotychczasową wiedzę z astronomii, jak również wpłynąć na rozwój nowych pasji.

Pierwszy etap konkursu polega na wykonaniu przez uczniów ciekawych  doświadczeń konkursowych, przygotowanych specjalnie na potrzeby każdej z  grup wiekowych. W ramach ich wykonywania, uczniowie zmierzą się ze współczesnymi problemami świata nauki posługując się takimi samymi  metodami i narzędziami jakie wykorzystują naukowcy. Uczniowie mogą  wykonywać doświadczenia samodzielnie. Dzięki wykonaniu doświadczeń
uczniowie nie tylko poznają tajemnice otaczającego nas Wszechświata, ale również zdobywają nowe umiejętności.

Drugi etap konkursu będzie polegał na przeprowadzeniu testu w  zgłoszonych szkołach, który będzie sprawdzianem umiejętności i wiedzy  zdobytych zarówno podczas wykonywania doświadczeń, jak i we własnym  zakresie.

Dla uczestników z największą liczbą punktów przewidziane są cenne  nagrody rzeczowe. Szkoły, w których procentowe uczestnictwo w Konkursie uczniów z danego poziomu będzie największe, zostaną nagrodzone
możliwością zorganizowania na ich terenie Warsztatów Astronomicznych prowadzonych przez specjalistów z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wszelkich informacji udziela:

Dorota Cebula