Pamięci pomordowanym

Właśnie minęło 72 lata od tragicznego wydarzenia, do którego doszło 2 lutego 1944 roku obok dębickiej cegielni. 54 członków ruchu oporu Armii Krajowej zostało wtedy rozstrzelanych przez okupanta niemieckiego niedaleko toru kolejowego. Był to odwet za akcję, w której wcześniej zginęło kilkunastu niemieckich żołnierzy. Do dziś nie są znane nazwiska wszystkich ofiar. cegielnia 2Po egzekucji Niemcy nie pozwolili na pochówek pomordowanych, a ich ciała wiele dni leżały u podnóża nasypu kolejowego będąc ostrzeżeniem dla ruchu oporu.

2 lutego 2016 roku odbyły się uroczystości upamiętniające kolejną rocznicę rozstrzelania zakładników przy cegielni w Dębicy. Przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych i politycznych, związków kombatanckich oraz szkół wzięli udział w uroczystej Mszy św. w Kościele pw. Ducha Świętego w Dębicy, a następnie udali się pod symboliczny pomnik przy cegielni, by złożyć hołd poległym bohaterom.

W uroczystościach wzięli również udział przedstawiciele samorządu uczniowskiego SP nr 10, którzy reprezentowali naszą szkołę w poczcie sztandarowym.

Opr. Joanna Sosin