26 czerwca klasa II i III wraz ze swoimi wychowawczyniami i panem dyrektorem, pojechały na wycieczkę do skansenu kultury ludowej w Kolbuszowej. Dzieci zwiedziły starą wieś, oglądały zabytkowe chaty, zapoznały się z działaniem dawnych sprzętów w gospodarstwie domowym, przyswoiły wiele nazw ciekawych przedmiotów – dziś już nie używanych i zastąpionych nowoczesnymi: żarna – dawny młynek do zboża, żuraw – studnia z drewnianym ramieniem, sierp – narzędzie do ścinania trawy lub zboża. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach garncarskich – każdy miał okazję samodzielnie ukształtować z gliny na kole garncarskim swój własny garnuszek, miseczkę lub dzbanek. Po zwiedzeniu skansenu i ciężkiej pracy garncarskiej czekała na wszystkich kiełbaska z grilla. A potem był czas na zabawy i harce na zielonej trawie. Niektórzy nie bawili się jednak, ale z ogromnym zaangażowaniem podziwiali różne przyrodnicze okazy: owady i ptaki, drzewa i ciekawe rośliny: jelonki, ważki, lipy, grążele żółte i skrzypy. Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do domu, z nadzieją, że do Kolbuszowej jeszcze kiedyś powrócimy.

oprac. Agata Bukała