nasza praca plastycznaOddział przedszkolny naszej szkoły, jest jedną z ponad 3000 placówek, które biorą udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh”.

Program ten stawia sobie za cel zmniejszenie występowania próchnicy u dzieci w Polsce poprzez szeroko prowadzone działania profilaktyczne dla najmłodszych. Akademia Aquafresh została powołana z myślą o ochronie zdrowia dzieci, żeby poprzez działania edukacyjne wytwarzać w nich potrzebę dbania o higienę jamy ustnej, a w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica.

W Polsce, próchnica u dzieci jest problemem społecznym;

60% trzylatków i aż 85,4% sześciolatków cierpi na tę chorobę.

Uczenie dzieci mycia ząbków po każdym posiłku już od pierwszych lat życia, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej higienie, jest warunkiem niezbędnym w powodzeniu działań profilaktycznych.

W ramach realizacji założeń programu, przedszkolaki uczestniczyły w  ciekawych zajęciach prowadzonych przez wychowawczynie grup P. Małgorzatę Krzyś oraz P. Izabelę Turek.

Podczas zajęć dzieci uczyły się jak prawidłowo czyścić ząbki, dowiedziały się jak codzienna dieta wpływa na stan zdrowia zębów, poznały budowę zęba, uczyły się rozróżniać ząb zdrowy od chorego. We wszystkich zajęciach, dzieciom towarzyszyli bohaterowie Akademii Aquafresh – pastusie Lili, Bili i Milki. Dzieci uczyły się „Pastusiowej piosenki”, rozwiązywały pastusiowe zagadki i kolorowały obrazki z pastusiami.

Oczywiście realizacja programu to nie tylko zajęcia teoretyczne. Od początku roku szkolnego przedszkolaki czyściły ząbki po drugim śniadaniu, co czyniły i czynią nadal bardzo chętnie.

Odwiedziliśmy również gabinet stomatologiczny Pani Anny Przybyło. Niektóre dzieci pierwszy raz miały możliwość zobaczenia gabinetu stomatologicznego, poznania jego wyposażenia oraz specyfiki pracy stomatologa.

Na zakończenie realizacji zagadnień programu, w obydwu grupach dzieci wykonały plakat pt. „Moja przygoda w krainie zdrowych ząbków”. Praca ta jest podsumowaniem wiedzy, jaką dzieci zdobyły. Równocześnie wykonanie jej i przesłanie do organizatora dało nam możliwość uczestnictwa w konkursie ogłoszonym w ramach programu.

Z nadesłanych prac jury wybierze 100 najciekawszych. Wybrane prace zostaną opublikowane w galerii na stronie http://www.akademia-aquafresh.pl/ oraz w zakładce „Konkursy” na Facebooku.

Od 1 do 5 grudnia na prace głosować będą Internauci!

Prace, z największą liczbą głosów zostaną nagrodzone! Łącznie zostanie nagrodzonych 14 prac. Najciekawsza praca zostanie nagrodzona przepięknym placem zabaw.

Już dziś zapraszamy Was do odwiedzenia strony http://www.akademia-aquafresh.pl/, a szczególnie zaglądnijcie tam w dniach od 1 do 5 grudnia! Jeśli w galerii konkursowej znajdzie się jedna z prac wykonanych przez nasze przedszkolaki, to zachęcamy wszystkich do głosowania.

Może wygramy razem plac zabaw do naszej nowej szkoły!